˙·٠•●♥ فروغ ، از تبار شاعران دل سوخته ♥●•٠·˙

♥ از فروغ ، تقدیم به فروغ ♥

 

 

=== فرازهای زندگی فروغ ===


زندگی فروغ دارای دو فراز اصلی است كه هریك از ویژگی های خاصی برخوردار بود.

در فراز اول و در نوجوانی خانه پدری را ترك و به عنوان دختری مستقل زندگی را آغاز می كند. البته او اتكا به نفس و سرسختی اش را مدیون نوع تربیت پدرش می داند 1عاشق می شود و ازدواج می كند فرزند به دنیا می آورد اما به سرعت دوران عاشقی، ازدواج و مادری وی با طلاق از همسرش «پرویز شاپور» پایان می یابد !

 

مجموعه های « اسیر» (1331) ، «دیوار» (1336) و «عصیان» (1337) به این فراز از زندگی فروغ تعلق دارد.


در «اسیر» او مقهور احساسات جوانی و اوهام ذهنی است.

در «دیوار» كشمكش هایی در وی وجود دارد و با همین ویژگی های جوانی ادامه می یابد و مرز میان عشق و گناه و شك او را یك دم رها نمی كند...

و در «عصیان » پرسش هایش همچنان پابرجا است.

 

فروغ فرخزاد در قامت یك زن در راه شعرش ناچار می شود از همسر و فرزندش جدا بماند و این رنجی كه هر دو برده اند در سنگینی، ویرانگری و تنهایی مطلق بوده است.

 

شعر فروغ در این فراز زندگی حسی و غریزی است و پیوند چندانی با آگاهی های فكری و ادبی وی ندارد. تجربه های تلخ جدایی از «پرویز شاپور» و پسرش «كامیار» برای فروغ بسیار تلخ، گزنده و سخت بوده است و او برای كنار آمدن با چنین ضربه و صدمه ای به فرصت نیازمند بوده هر چند فروغ با انتخاب شعرش به زندگی ادامه داد اما واكنش ها و اشعار فروغ نشان می دهد كه عبور از چنین مرحله ای وضعیتی دشوار و سخت را برایش فراهم آورده و رنج ها و تنهایی هایش را تنها توانسته است با تسلیم شدن و رضا دادن به چنین وضعی حمل كند.

اما جدایی از «كامیار» كه نمی گذاشتند او را ببینند بسیار برایش دشوار بود:

 

دانم اكنون از آن خانه دور

شادی زندگی پر گرفته

دانم اكنون كه طفلی به زاری

ماتم هجر مادر گرفته

………

لیك من خسته جان و پریشان

می سپارم ره آرزو را

یار من شعر و دلدار من شعر

می روم تا به دست آرم او را   

 

« فكر می كردم كه اگر من بروم چه كسی موهای او را شانه خواهد زد؟ چه كسی برای او لباسهای قشنگ خواهد دوخت؟ چه كسی برای او روی كاغذ عكس فیل و ماشین دودی و سه چرخه خواهد كشید؟ چه كسی او را به قدر من دوست خواهد داشت !


قضاوت در باره این بخش از زندگی خصوصی او برعهده هیچ كس به جز خود وی، همسر و پسرش نیست. البته او در «شعری برای تو» به پسرش گفته امیدوار است كامیار روزی وی را بشناسد:

 

روزی می رسد كه چشم تو به حسرت

لغزد بر این ترانة درد آلود

جویی مرا درون سخنهایم

گویی به خود كه مادر من او بود

«شعری برای تو»/ عصیان

 

اما بار و فشاری كه به لحاظ قوانین اجتماعی بر دوش زنی چون فروغ قرار گرفته موضوعی است كه جامعه ادبی، اجتماعی و سیاسی ایران نمی تواند در مقابل آن خاموش بماند. اثر سیاهی كه جدایی و دوری بر فروغ اعمال كرد تا پایان حیات تمامی شعر و كار وی را تحت تاثیر قرار داد تا آن كه فروغ حسین پسر دو جذامی در تبریز را با خود به تهران آورد و وی را به جای فرزندش قرار داد و اندكی آرام گرفت. در واقع این تنهایی با «حسین » پسر «نور محمد» تعریف و بازسازی شد.


در فراز دوم زندگی فروغ كه به تولد دوم وی منتهی می شود، وی با هوشمندی و هوشیاری به همراه كوشش و تلاش بسیار علاوه بر شعر به كارهای سینمایی نیز می پردازد.


«ابراهیم گلستان» مشوق و دوست نزدیك وی در این مرحله به شمار می آید. فروغ در سال 1338 به انگلستان سفر كرد. تا در امور تشكیلاتی تهیه فیلم بررسی و مطالعه كند در سال 1339 در فیلم مراسم خواستگاری از «گلستان فیلم» بازی كرد و در تهیه آن هم نقش به عهده گرفت.

در سال 1340 قسمت سوم فیلم زیبای «آب و گرما » را در «گلستان فیلم» تهیه كرد و نیز در تهیه صدای فیلم«موج و مرجان و خارا» ابراهیم گلستان را یاری كرد.

در بهار 1341 به تبریز مسافرت كرد تا هم در مورد تهیه فیلم در باره جذامی ها مطالعه كند و هم در فیلم«دریا» گلستان را یاری كند. این فیلم ناتمام ماند. در پاییز 1341 فروغ همراه سه تن دیگر به تبریز رفت و دوازده روز در آنجا ماند و فیلم «خانه سیاه است» را از زندگی جذامی ها ساخت، فروغ توانسته بود اعتماد جذامی ها را جلب كند.

فروغ می گفت: « با آنها خوب رفتار نكرده بودند هر كس به دیدارشان رفته فقط عیبشان را نگاه كرده بود. اما من به خدا نشستم سر سفره شان دست به زخمهایشان می زدم، دست به پاهایشان می زدم كه جذام انگشتان آن را خورده بود » 


فیلم «خانه سیاه است» جایزه بهترین فیلم مستند از فستیوال «اوبرها وزن» را به دست آورد و این برای یك زن ایرانی افتخار بزرگی بود.

اما وی در مصاحبه ای گفت: «این جایزه برایم بی تفاوت بود من لذتی را كه باید می بردم از كارم برده بودم.»

 

و بالاخره در زمستان 1343 با انتشار چهارمین مجموعه شعرش«تولدی دیگر» تولد دوم خویش را رسماً اعلام كرد، اثری فراموش نشدنی در تاریخ شعر و ادبیات این سرزمین.

طبقه بندی: بیوگرافی فروغ،

[ یکشنبه دهم شهریور 1392 ] [ 11:59 ] [ فروغ ]

[ دیدگاه() ]


مجله اینترنتی دانستنی ها ، عکس عاشقانه جدید ، اس ام اس های عاشقانه
شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات